Feb 25, 2021 - Kontakti    Komentāri ir izslēgtiStunda kā mirklis kopā ar Agnesi Egliņu

Stunda kā mirklis kopā ar Agnesi Egliņu

         Pļaviņu Mūzikas skolas kolektīvam attālinātās mācīšanās laikā daudzveidīgās digitālās iespējas nodrošina iespēju satikties, muzicēt, mācīties, klausīties mūziku un analizēt to. Kopā pavadītais laiks ir iedvesmojošs, izglītojošs un pozitīvām emocijām bagāts.

           Jau ierasto saziņas un darba vides ikdienu papildinājis nozīmīgs notikums: jauna darba forma – izglītojošs pasākums. Izrādās tas arī ir iespējams!

23. februārī tiešsaistē Zoom platformā notika muzikāli aizraujoša, izglītojoša un interesanta tikšanās ar pianisti, Lielās mūzikas balvas 2020 nominanti Agnesi Egliņu (skat. foto). Video lekcijā “Mūsdienu mūzikas notācija. Ieskats latviešu un ārzemju komponistu kamermūzikas darbos.” varēja iepazīt daudzveidīgus mūzikas pieraksta veidus un spilgtus eksperimentus ar jauniem notācijas paņēmieniem.

    Pļaviņu Mūzikas skolas audzēkņiem, kuri apgūst mācību priekšmetu Mūzikas literatūra,  bija iespēja aplūkot notācijas, jeb nošu pierakstīšanas sistēmas piemērus no viduslaikiem un uzzināt, kā mūsdienu komponisti veido jaunu mūzikas valodu, meklē jaunus veidus, kā pierakstīt mūziku. Video lekcijā pianistes Agneses Egliņas aizraujošo, interesanto stāstījumu papildināja partitūru paraugi un ieraksti, kas spilgti ilustrēja jaunākās tendences eksperimentēt ar skaņu.

Skolēnu atsauksmes liecina, ka šī tikšanās deva jaunas zināšanas, ierosmes un pozitīvas emocijas.

Luīze Teterovska: “Šī video lekcija bija ļoti interesanta. Ļoti daudz jaunu zināšanu. Arī ļoti plaša informācija par agrāku laiku nošu pierakstu. Paldies!”

Maira Parmona: “Man ļoti patika lekcija, bija ļoti interesanti klausīties dažādus izpildījumus, redzēt notācijas pierakstu.”

Linards Lukss: “Es uzzināju, kāds bija nošu pieraksts 20. gadsimtā un cik interesanti pierakstīja notis. Vēl man likās interesanti, ka notīm rakstīja tās spēlēšanas ilgumu.”

Kaiva Annika Avotiņa: “Mani pārsteidza, ka ir daudz un dažādi mūzikas pieraksti. Man patika šīs dienas mūzikas lekcija, kurā iepazināmies ar latviešu komponistiem. Es vēlos arī šādu lekciju par ārzemju komponistiem un viņu nošu pierakstu.”

Kristaps Krūmiņš: “Bija interesanti! Patika stāstījums, mūzikas ieraksti un nošu pierakstu veidi. Tas bija tik neparasti! Vienīgais, ko vēl gribējās – satikties klātienē.”

Līva Liepiņa: “Video lekcijā iepazinu dažādus jaunos latviešu komponistus, interesantus nošu un skaņu pierakstu veidus, guvu bagātīgu pieredzi un paplašināju savas muzikālās zināšanas.”

Paula Bicāla: “Šodien mēs satikāmies ar lielisko pianisti Agnesi Egliņu tiešsaistē! Viņa mums stāstīja par to, ka skaņdarbus var pierakstīt dažādās formās, piemēram, sirds formā, kā spirāli vai pat veidot skaistu zīmējumu no nošu pieraksta! Es uzzināju, ka notis var pierakstīt arī tā, lai cilvēks, kurš izpilda šo darbu var nedaudz improvizēt vietās, kur nav pierakstīts precīzs nošu augstums. Šādu nošu pierakstu izmanto arī latviešu komponisti, piemēram, Pēteris Vasks. Uzzināju, ka notīm var būt arī papildinājumi to pierakstā, piemēram, cik ilgi to spēlēt vai kā to spēlēt. Uzzināju, ka daži komponisti pie instrumentiem pievieno vai pieskaras tiem ar dažādiem priekšmetiem, lai spēlējot tos izveidotos interesanta skaņa. Man ļoti patika viņas stāstītais un ceru uz vēl kādu tikšanos!”

Antra Čepule: “Man šī video lekcija ļoti patika un likās interesanta. Tiešām bija patīkami noklausīties, kā, piemēram, tiek spēlētas ar čellu šīs diezgan grūti un interesanti sarakstītās notis. Arī komponistes Lindas Leimanes sarakstītie skaņdarbi ir tik ļoti interesanti, tie dažādie burti vai vārdi, kuri balss partijā jāsaka ir diezgan dīvaini, bet tajā pašā laikā ļoti labi saskan ar pārējo mūziku un iekļaujas perfekti. Man arī  ļoti patika un likās interesanti visi seno laiku, arī daži mūsdienu nošu pieraksti. Skatoties uz dažiem, pat nevar saprast, no kura gala sākt spēlēt. Patika arī tie skaņdarbi, kuros pianistiem vajadzēja ne tikai spēlēt klavieres, bet arī ar dažādus priekšmetus, piemēram, ar naudas vai auskaru palīdzību radīt šīs neparastās  un interesantās skaņas. Skaists bija arī pēdējais skaņdarbs ar glāzēm, tiešām bija sajūta, ka skatās uz zvaigznēm. Interesanti, ka ar glāzēm un ūdens palīdzību var radīt tik burvīgas skaņas.”

          Pļaviņu Mūzikas skolas kolektīvam tikšanās ar interesanto personību, talantīgo mākslinieci Agnesi Egliņu ir gaidīts un nozīmīgs notikums. Agneses Egliņas video lekcija kā darba forma attālināto mācību laikā ir ļoti labs papildinājums tiešsaistes mācību norisei.

           Nozīmīgi, ka nodarbībā vienlaikus piedalījās gan skolēni, gan skolotāji. Paldies pianistei Agnesei Egliņai par šo iespēju! Ieguvām jaunas zināšanas, klausījāmies spilgtus mūzikas ierakstus izcilu izpildītāju izpildījumā un guvām pozitīvas emocijas.

Maija Kīne, Solfedžo un Mūzikas literatūras skolotāja

Komentāri ir slēgti.